• ABY VÁM NOHY A RUCE NA KONI NEMRZLY

    Určitě to znáte, na vyjížďce vás zebou prsty na nohou a seskočit z koně je potom pěkně bolestivé. Spodní část nohou je úplně bez citu, promrzlá až na kost! A co teprve ruce. Prsty zmrzlé do fialova, se kterými ani nepovolíte podbřišník.

    Zimní boty a termoboty

    Mnoho jezdců, kteří tráví zimu víceméně v hale, si na zimní ježdění vystačí s koženými botami v kombinaci s teplou ponožkou. V nabídce jsou i perka uvnitř s beránkem.

    Ten, kdo tráví čas v mrazech na jízdárně nebo v terénu, se bez pořádných termobot nejspíš neobejde. Vhodné termoboty mohou ježdění v zimě opravdu výrazně zpříjemnit. V nabídce jsou termoboty nízké i vysoké, a to kožené, gumové nebo ze syntetických textilií. Kožené jsou nejprodyšnější, ale potřebují samozřejmě pravidelnou péči v podobě mytí, ošetření tukovým přípravkem, který pečuje o kůži a zároveň impregnuje, někdy je vhodné boty ošetřit cíleně impregnací.

    Termoboty s gumovou spodní částí, ať vysoké nebo nízké,  ochrání nohy před blátem a chladem.

    Gumové termoboty, případně termoboty ze syntetické textilie s gumovou spodní částí, jsou perfektní do podzimního mokrého marastu kolem stájí. Zateplené jsou nejčastěji syntetickým beránkem nebo neoprenem. Tyto termoboty jsou většinou dost teplé, proto v nich v teplotách kolem nuly může být celkem horko. Zejména oblíbené termoboty s gumou ve spodní části jsou v tomto směru trochu zrádné. Teplá ponožka v kombinaci s gumovou neprodyšnou botou a nějakým časem stráveným ve stáji prací celkem jistě znamená mokré nohy. Neprodyšná guma tělesnou vlhkost ven nepustí. Dokud se hýbete, je vám dobře. Pokud ale s takto „mokrýma“ nohama sednete na koně a jdete v mrazu ven, za chvíli budou vaše prsty pravděpodobně jako rampouchy. Takže pokud víte, že nejdete hned jezdit a čeká vás nějaká práce kolem koní, je dobré mít jiné boty na práci a jiné na ježdění, a to včetně ponožek. 

    NÁŠ TIP: Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, vždy vezměte tu větší. Kožíšek v botě se sice může trochu vymáčknout, ale mějte na paměti, že se do bot musíte vejít s teplou ponožkou a také je potřeba mít dostatečný prostor na prsty. Když je bota těsná, prsty snadno promrznou.

    Podkolenky ELT Merino  jsou vyrobené z materiálového mixu s 70% podílem merino vlny.

    Ponožky či podkolenky?

    Ponožky jsou často opomíjenou, nicméně dost důležitou součástí zimní výbavy. I ponožky a podkolenky by měly být z funkčního materiálu, aby byl zajištěn odvod potu. Skvělé jsou ponožky Back On Track. Jsou sice slabší, ale díky použité unikátní technologii pomáhají prokrvovat a prohřívat nohy a velmi dobře odvádějí vlhkost. Dále samozřejmě ponožky s větším či menším podílem merino či klasické vlny. V Equiservisu najdete léty a mnoha spokojenými uživateli prověřené a naprosto skvělé ponožky značky Vavrys Coolmax, nebo merino podkolenky Comodo. Samozřejmě existují i ponožky čistě syntetické, výběr je čistě na vašich preferencích. Z nabídky obchodů můžete sáhnout po ponožkách či podkolenkách určených pro jiné sporty než je jezdectví, důležité je aby ponožky nebo podkolenky netlačily v jezdeckých botách.

    NÁŠ TIP: Při výběru ponožek myslete i na to, aby na ně bylo dostatek místa v botách. Může se totiž snadno stát, že díky teplé ponožce bude noha v botě velmi na těsno, odkrví se a pak velmi snadno promrzne. Ze stejného důvodu úplně nedoporučujeme vrstvit ponožky na sebe.

    Rukavice

    Jsou naprostou nutností, jakmile se trochu ochladí. Modelů zimních rukavic je spousta. V prodejnách Equiservis najdete velmi oblíbené rukavice značky Cassini, které jsou vyráběné přímo pro Equiservis, pod naším dohledem a na základě našich zkušeností a doporučení. Jedná se o velmi slušné rukavice za příznivé ceny.

    NÁŠ TIP: Vychytávkou, která opravdu funguje, jsou zateplené (neopren + fleece na hřbetě ruky) jezdecké palčáky Cassini Chlum. Palec a malíček jsou zvlášť, zbylé 3 prsty jsou u sebe a mohou se tak navzájem zahřívat.

    Rukavice Roeckl TermoPolar jsou vyrobené z hřejivého materiálu Polartex . speciální fleece, který je na vnitřní straně hřejivý, na vnější je úpraven tak, aby se na něm nezachytávaly nečistoty.

    V o něco vyšších cenových relacích se pak pohybují rukavice od Roeckl. Ten se dlouhodobě snaží vyvinout rukavice, které by byly co nejslabší, a tudíž co nejpohodlnější pro ježdění, a zároveň co nejteplejší – často jsou kombinované z různých materiálů tak, aby horní strana byla hřejivá, a dlaň co nejtenčí, takže v rukavicích nedojde ke ztrátě kontaktu s otěží. V jejich nabídce najdeme rukavice s WindStopper membránou, Goretexové, nebo Polartecové. Konkrétně ty poslední opravdu velmi dobře kombinují hřejivost s prostupností a i přesto, že jejich životnost je samozřejmě omezená, jsou to již dlouhé roky jedny z nejoblíbenějších rukavic v nabídce prodejen Equiservis.

    Pokud vám ruce mrznou opravdu hodně a před prostupností dáte přednost teplu, doporučuji sáhnout po některých hodně zateplených rukavicích. Trochu už připomínají rukavice lyžařské, ale ruku na srdce – jestli v nich nebudou prsty jako rampouchy, estetické hledisko jde stranou.

    A ještě něco na mrznoucí uši

    Předpokládáme, že jste zodpovědní jezdci a jezdíte v bezpečnostní helmě. Uši jsou bohužel to, co z pod helmy kouká a velmi snadno zmrzne. Pokud máte helmu nastavitelnou a zbývá vám ještě trochu prostoru, skvělým řešením je tenká čelenka nebo kukla. Speciální jezdecké jsou tenké nahoře a zesílené na uších. 

    Je ale mnoho výrobců, kteří myslí na to, aby byly naše uši v teple i když mrzne! K helmám Casco a Uvex se dají dokoupit speciální zimní krytky na uši. A k helmám Kep, Kask a Samshield se dá pořídit zimní polstrování, které si jednoduše vyměníte a máte zimu vyřešenou.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top